Jak vybrat správný krb

To se Vám pokusím vysvětlit a tím i usnadnit Vaše rozhodnutí. Aby vaše rozhodování bylo snazší přečtěte si těchto 5 bodů, které vám mohou pomoci :

1/ Krb jen na okrasu nebo i na vytápění?

Na okrasu se většinou staví otevřené krby zatímco pro vytápění se používají krby s krbovou vložkou, která má větší účinnost a stačí jí komín s menším průměrem oproti otevřenému krbu.

Výhody:
Otevřený krb
· přímý pohledový kontakt s ohněm a vůní dřeva

Krbová vložka
· u většiny vložek maximální pohled na oheň (vložky s vysouváním dvířek nahoru lze používat jako otevřené krby pokud to výrobce povoluje)
· úspora dřeva (až 70% oproti otevřeným krbům)
· vyšší účinnost (až 75% oproti otevřeným krbům)
· nízká prašnost a kouřivost (oproti otevřeným krbům)
· možnost vytápět okolní místnosti (teplovzdušně a teplovodně)
Nevýhody:
Otevřený krb
· nízká účinnost (5-35%)
· vyšší spotřeba dřeva
· vyšší prašnost
· možnost zpětného tahu (zvláště u krbu stavěných svépomocí)
· vyšší nebezpečí požáru (vypadnutí žhavého uhlíku)
· nízká schopnost vytápění okolních místností

Krbová vložka
· menší pohled na oheň (oproti otevřenému krbu)

2/ Jak výkonnou vložku?

Výkon vložky je nutno volit podle velikosti místnosti s krbem a místností, které chcete vytápět. To platí zvláště v případě teplovzdušného vytápění. (Aby jste v místnosti o 16m2 neměly krb o výkonu 25kW v kterém si nemůžete pořádně zatopit.)
Také je nutno hledět na průměr komína, který by měl být stejný nebo mírně větší než je odkouření na zamýšlené vložce. V případě teplovodního vytápění je tento problém složitější a je nutno hledět, jak na výkon kotle tak i na výkon teplovodního systému. Kolik je schopen předat otopným tělesům (vyzářit nebo jinak přenést) i jak bude krb zapojen (jako hlavní, nebo přídavný zdroj tepla) a nebo použít akumulační nádrž přiměřeného obsahu, kterou můžeme doporučit zvláště v případě, že krb je jediným nebo hlavním zdrojem tepla v objektu.

3/ Vložku s otevíráním klasickým nebo vysunováním nahoru?

Dnešní moderní vložky umožňují i vysunování přikládacích dvířek vzhůru do tělesa krbu a tak používat krbovou vložku jako otevřený krb (pokud to výrobce povoluje). Ovšem za vyšší cenu.

4/ Vložku dvouplášťovou nebo jednoplášťovou či teplovodní?

Dnes je již na trhu velké množství jak dvouplášťových tak jednoplášťových vložek od velkého množství tuzemských a zahraničních výrobců.

Výhody:
Jednoplášťová vložka
· není potřeba ventilátoru (při rozvodu do vzdálenosti 5m od krbového tělesa)
· větší objem ohřívaného vzduchu
· takřka nemožnost přehřátí vložky (při správné obestavbě)
· většinou nižší pořizovací náklady oproti dvouplášťové vložce
· možnost používat i při výpadku nebo nepřítomnosti el.energie

Dvouplášťová vložka
· rychlejší přenos tepla oproti jednoplášťové vložce

Nevýhody:
Jednoplášťová vložka
· možnost přenosu kouře do ostatních místností (teplovzdušným rozvodem při nesprávném přikládání)

Dvouplášťová vložka
· u většiny potřeba ventilátoru
· vyšší hlučnost (v případě ventilátoru)
· možnost přehřátí vložky (v případě chyby ventilátoru a výpadku el. energie)
· většinou nemožnost přenosu kouře do ostatních místností (teplovzdušným rozvodem při nesprávném přikládání)

5/ Krbovou vložku připojit k teplovodnímu vytápění?

U některých vložek to je možné i později. V moderní době využití všech druhů energií a jejich levnější výroby je možnost také efektivně využít krb k výrobě tepla a tak ušetřit mnohé náklady na vytápění. Krb s teplovodní krbovou vložkou Vám pomůže snížit, při vhodné instalaci, až 80% nákladů, které byste zaplatily za jiné druhy vytápění. Proto se vám v krátké době vrátí náklady na pořízení krbu. Teplovodní zařízení (strojovna) je umístěno u stávajícího kotle a proto neruší celkový dojem krbového tělesa. Někdo si možná řekne „Na co krb, když kotel je levnější?“ Kotel je většinou umístěn ve sklepě a pohled na něj není zrovna nejlepší podívaná. Pohled do ohně většinu lidí okouzluje i uklidňuje a proto pomáhá nastolit tu pravou domácí pohodu. Jsou to chvíle oddechu, potěšení s nejbližšími, nebo s přáteli. I vaše děti jistě rády budou pomáhat zatopit v krbu. Krbové vložky s teplovodním výměníkem je možno používat jako hlavní zdroj topení nebo jako pomocný zdroj vytápění a nebo v přechodném období ( jaro a podzim) či v době kdy se ochladí a je neekonomické roztápět kotel. Teplovodní vložku je nutno dobře vybrat, aby nebyla předimenzována nebo naopak poddimenzována. Proto je výhodné si nechat poradit od odborníka a nechat si vysvětlit jaké jsou možnosti určité krbové vložky, jaké jsou její výkony i jaké s ní má sám specialista zkušenosti. Krb s teplovodní vložkou je možno zapojit do systému s elektrickým či plynovým kotlem tak, aby po zatopení byl kotel automaticky odpojen a naopak. Vše funguje automaticky bez potřeby ručního přepínání a uzavírání ventilů a kohoutů.Tím se předchází chybě obsluhy. Také je možnost připojit k teplovodní vložce akumulační nádrž a tím zkvalitnit komfort tohoto zapojení. Protože v době kdy již krb nehoří, je možno čerpat akumulované teplo z nádrže např. v noci nebo po odchodu do zaměstnání.